Historie Klubu PETASITES

Klub Petasites byl založen devíti kamarády v roce 1967. Do současné doby prošlo tímto klubem více než třicet kamarádů. Nyní je v klubu Petasites patnáct členů. Různorodé zájmy jednotlivých členů jsou možná hlavní příčinou tak dlouhého trvání tohoto klubu. Klub má své zákony a stanovy.

Klub Petasites, který zasáhl téměř každou myslitelnou sféru lidské činnosti, se stal mimo jiné i velkým propagátorem tzv. ANY (ANA = amatérská netradiční atletika), organizátorem a několikanásobným vítězem tzv. kladenských Recesher a především zakladatelem VANY (VANA = Výbor amatérské netradiční atletiky), obdoby Mezinárodního olympijského výboru. Je sice pravda, že od své ustavující konference v restauraci “Na Amálce” v 70. letech se VANA nesešla, ale to nic nemění na faktu, že její funkcionáři uspořádali od té doby na Kladně a v jeho okolí celou řadu nezapomenutelných her a vymysleli plejádu úchvatných disciplín od skoků do vany přes “Sólo pro hubeňoura”, “Jeriové podraz” (letní běh na lyžích upevněných kolmo na boty), “Hogopytlplivoběh”, “Amundsenovo vejce” až třeba po “Tour de bil”, “aquakošíkovou” nebo “Slizského Váňu”.

Krom toho se ovšem náš klub proslavil dalšími aktivitami, jako např. soudním procesem s živým kohoutem, který terorizoval kladenské drůbežárny, dálkovým pochodem podzemím kladenských dolů se Zinajdou na zádech, nejdražším sněhulákem na světě, divadelní inscenací Stvoření světa, Cvaj Kessel buntesem, rekonstrukcemi kauzy tak řečené Červené Karkulky a Jeníčka a Mařenky, dálkovým pochodem pod vysokonapěťovými elektrickými vodiči, akcí Plechový muž, každoročním pořádáním národního mistrovství v karetní hře lóra a tak dále, a tak dále.

Zapomenout ovšem nesmíme ani na naše unikátní archeologické objevy z paleolitické lokality v rozdělovské pískovně, s nimiž byla veřejnost (za absolutního nezájmu sdělovacích prostředků) seznámena v restauraci na zimním stadiónu. Z nálezů namátkou jmenujme např. 1,5 m dlouhý a 3 kg těžký paleolitický kartáček na zuby, jímž se špinavé zuby vytloukaly z čelistí, trenýrky tehdejšího lovce, nebo vedle obvyklých Věstonických Venuší i méně obvyklé Věstonické Maruše, Boženy a dokonce jednoho Věstonického Vasila. Absolutním unikátem byla však zadní, tedy sportovní, stránka paleolitických novin, které se jmenovaly “Kamenná šutra” (daleko později přejmenované na Kámasutra), jejichž obsah umožnil rekonstruovat průběh 1. paleolitických her.

V současné době klub každoročně organizuje dvě akce pro veřejnost:

Národní mistrovství v Lóře – první neděli v březnu.

Plechový muž – zjednodušená obdoba sportovního triatlonu (železného muže) pro starší a nepokročilé. Probíhá první sobotu v červnu.

A pravidelně se účastní fotbalového turnaje v malé kopané kladenských osad “Dědkův Škrpál” pořádaný v červnu Osadou Somráci.

Pravidelné schůzky klubu se snažíme organizovat a vyplňovat myšlenkou obsaženou ve verši klubovní hymny :

“Furt si něco vymýšlíme,
utíkáme potají,
naše ženy – to my víme,
doma v koutku plakají.”

Kontaktní adresy :

Ing. Pavel Hauptman, prezident klubu Petasites
Čechova 3149, 27201 Kladno

Jiří Januš, tiskový mluvčí klubu Petasites
Vašíčkova 3049, 27204 Kladno 4

E-mail: petasites@volny.cz